Niemcy 2018
W dniach 4-7 kwietnia 2018 uczniowie  Plater wraz z uczniami Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu wybrali się na kilkudniową  wycieczkę do Niemiec. Głównymi punktami programu były Poczdam, oczywiście Berlin i Tropical Islands. 
Pierwszym obiektem, który zwiedzili był Pałac Sanssouci w Poczdamie. Następny cel stanowił Neuer Garten, czyli zachwycający park pełen rzeźb, fontann i zachwycających budowli takich jak Pałac Cecilienhof, w którym to odbyła się słynna Konferencja Poczdamska (17 lipiec – 2 sierpień 1945r ).  
Drugiego dnia uczniowie ruszyli w kierunku Berlina. Pierwszym punktem na liście ,,miejsc wartych zobaczenia" był odcinek Muru Berlińskiego. Najwięcej emocji wzbudza fragment ze słynnym pocałunkiem Chruszczowa i Honeckera. W dalszej kolejności udali się na Wyspę Muzeów, czyli do kompleksu mieszczącego takie obiekty jak Muzeum Pergamońskie, Stare Muzeum czy Nowe Muzeum, a później dane im było zobaczyć katedrę św. Jadwigi. oraz mieszczący się na tym samym placu pomnik, który upamiętnia spalone niegdyś w tym miejscu książki. Stoi...pod ziemią. 
Następnym punktem na liście był Postdamer Platz, który zachwycił swą architekturą. Nie dość, że położenie wszystkiego wydaje się niezwykle przemyślane, to jeszcze wszelkie budynki wykonane zostały tak pięknie i niebanalnie. Po drodze minęli Check Point Charlie - atrapę mieszczącego się tu w okresie zimnej wojny przejścia granicznego  między NRD a Berlinem Zachodnim.
Kolejnym wspaniałym obiektem było Muzeum Techniki, w którym wizyta okazała się niepowtarzalnym, ekscytującym doświadczeniem.
Wizyta w Berlinie nie mogła zakończyć się bez zdjęć pod Bramą Brandenburską i wejściem do  Bundestagu (parlamentu Rzeszy w Berlinie), z którego można podziwiać panoramę stolicy.
Główną atrakcją ostatniego dnia wycieczki była Tropikalna Wyspa. Czas zleciał tam w mgnieniu oka. Wnętrze robi spore wrażenie - charakterystyczne rośliny imitują dżungle, pełno jest oczek wodnych i stawów z przeróżnymi zwierzętami, takimi jak chociażby flamingi. Całość restauracji i lokali utrzymana jest w spójnym stylu, a atrakcji co niemiara  Nim jednak się w tam znaleźli, zwiedzili kanałami Lübbenau - rezerwat biosfery UNESCO, który ma niepowtarzalny urok. 
Wycieczka do Niemiec była naładowana emocjami :)

                               

 

          

 

                  

Ukraina
Wycieczka na Ukrainę była bardzo wyczekiwanym wydarzeniem. W dniach 24 – 29 września 2017 grupa Plateran uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej na Ukrainę. To kolejny wyjazd uczniów naszego Liceum na Wschód – po ubiegłorocznych eskapadach na Litwę oraz do Rosji (do Petersburga) i republik nadbałtyckich.
 W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Żołkiew - niegdyś polskie miasteczko, zresztą ulubione miejsce króla Jana III Sobieskiego. Następny był Lwów, po którym spacer stanowił niezwykłe doświadczenie. Uczniowie obejrzeli historyczne centrum i Cmentarz Łyczakowski, którego monumentalne grobowce wydają się jakby żywe - są tak realistyczne, że trudno oprzeć się pokusie dotknięcia ich, aby sprawdzić czy na pewno nie są to ludzie zastygli na moment. Szczególnym miejscem jest również Cmentarz Obrońców Lwowa.  
Potem uczniowie udali się do Kamieńca Podolskiego oraz zwiedzili Ławrę Poczajowską. Nie mogło obyć się i bez pobytu w Krzemieńcu - rodzinnym miasteczku Juliusza Słowackiego. 
Kolejnym celem były Zbaraż i Chocim, w którym obejrzeli położony na wysokim, skalistym brzegu Dniestru zamek, w 2007 roku zaliczony do ,,siedmiu cudów Ukrainy’’.
W późniejszym czasie niemałe wrażenie zrobił na uczestnikach wpisany na  listę światowego dziedzictwa UNESCO, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza. Po wizycie na nim udali się do Iwano - Frankowska, czyli dawnego Stanisławowa, zamku w Olecku, w którym urodził się Jan III Sobieski i  Michał Korybut Wiśniowiecki, pałacu w Wiśniowcu i Okopów św. Trójcy.  
Wycieczka na Ukrainę była pełną sentymentu podróżą: w poszukiwaniu śladów polskiej kultury, ale i prawdy oraz wartości, jakie powinny być  w życiu najważniejsze. Obfity program dostarczył masę niezapomnianych wrażeń. 
 
                  
 
                                

 

 

Strasburg
19 września 2016 r. ogłoszone zostały wyniki szkolnego konkursu o Unii Europejskiej, którego patronką jest euro deputowana pani Jadwiga Wiśniewska. Zadaniem uczestników było napisanie pracy prezentującej swoją wizję przyszłości wspólnoty lub Unię Europejską swoich marzeń.
Szkolna Komisja Konkursowa za najlepszą uznała pracę uczennicy klasy III ab – Małgorzaty Pabian. Nagrodą jest pięciodniowy wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Gratulujemy!
 
                
          
                       
 
 
 
Bruksela

23 czerwca 2017, czyli w dzień zakończenia roku szkolnego 2016/17, z dworca PKS w Katowicach odjechał autobus do Brukseli. Na jego pokładzie znaleźli się zwycięzcy i laureaci wielu historycznych konkursów, w tym także dwóch uczniów Plater - Konrad Gałysa i Tymoteusz Maj. Wyjazd do stolicy Belgii był nagrodą za zdobycie tytułu laureatów w  Wojewódzkim Konkursie Historyczno – Literackim „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanym przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską.

 

Hiszpania

19  maja 2017 roku uczniowie Plater wyruszyli na podbój Hiszpanii. Ich pierwszym celem, po drodze na Półwysep Iberyjski,  było jedno z większych miast Szwajcarii, a mianowicie Genewa. Już następnego dnia zwiedzili Bazylikę Notre Dame w Lyonie oraz Bilbao, a parę godzin później stali już w portowym miasteczku Santander w Zatoce Biskajskiej. W dalszej kolejności zwiedzili piękną Saragossę oraz kradnącą serca Barcelonę, a w niej park Guell z rzeźbami Gaudiego oraz kościół Sagrada Familia.  Odwiedzili nawet słynny stadion drużyny FC Barcelona - Camp Nou. Oczywiście znalazł się i czas na odpoczynek na plaży na wybrzeżu Costa Brava. Uczniom utkwi w pamięci muzeum Salvadora Dali’ego, w którym podziwiali m.in. Miękkie zegary. W drodze powrotnej do Polski plan wycieczki przewidywał jeszcze odwiedziny Genui, miejsca urodzenia Krzysztofa Kolumba, największy port morski.

Wycieczka była przeprowadzona z wielkim rozmachem - uczniowie Plater podróżowali, poza Polską, przez 6 państw: Czechy, Austrię, Szwajcarię, Francję, Włochy i Hiszpanię. Pogoda dopisała, w związku z czym uczestnicy mogli w pełni poznawać nowe kultury. Regionalne kuchnie tych państw zyskały wielu nowych sympatyków ;)

 

Holandia i Anglia

            Początek wiosny zachęca do podróży dlatego pod koniec marca w naszej szkole odbyła się 6-dniowa wycieczka  do Anglii oraz Amsterdamu. Obejmowała ona głównie klasy językowe, choć uczestniczyli w niej również uczniowie innych profili. Wszyscy z przyjemnością poznawaliśmy historię Wielkiej Brytanii oraz zwiedzaliśmy te bardziej, jaki i mniej popularne miejsca: Muzeum Historii Naturalnej, Pałac Buckingham wraz ze słynną gwardią królewską oraz The Mall, Most Westminsterski z widokiem na London Eye oraz budynki Parlamentu z Big Benem, 10 Downing Street - siedziby premiera Wielkiej Brytanii, Banqueting House ze stojącą naprzeciwko Strażą Konną, National Gallery oraz Trafalgar Square z kolumną Nelsona, zamek królewski w Windsorze, kaplica Św. Jerzego, wiejska rezydencja rodu Churchill, czyli Blenheim Palace, Oxford – najstarszy i najbardziej renomowany ośrodek akademicki, Winchester.

Gotowi na kolejne przygody, wczesnym rankiem przejechaliśmy przez Francję i Belgię, by spędzić następny dzień w malowniczej stolicy Holandii. Na  początku udaliśmy się do Muzeum Van Gogha, gdzie bliżej przyjrzeliśmy się autoportretom artysty oraz innym jego zjawiskowym dziełom. Oczywiście nie zabrakło również Pałacu Królewskiego, Placu Dam oraz Domu Wagi. Wszystkiego dopełnił rejs po kanałach, podczas którego podziwialiśmy urzekające uliczki Amsterdamu. Bogatsi  o nową wiedzę oraz doświadczenia wieczorem wyjechaliśmy z Holandii, by następnego dnia wrócić już do Polski.

 

 

Londyn

Część Plater spędziła ferie zimowe 2017 roku w Londynie. Czas w stolicy Anglii okazał się być okazją do przeżycia czegoś iście wyjątkowego. Jak inaczej określić bowiem stanięcie na dwóch półkulach jednocześnie (wschodniej i zachodniej) w  Greenwich Royal Observatory, w którym mieści się południk 0 albo zrobienie zakupów na najsłynniejszych ulicach handlowych - Oxford Street  i Regent Street - czy luksusowym domu towarowym, który nie raz odwiedziła sama Królowa Elżbieta II.
Uczniowie, robiąc 10 km dziennie, zwiedzili 26 najważniejszych miejsc stolicy. Planujemy odwiedzić wszystkie pozostałe stolice UK.

 

Rumunia

Tuż po północy, 8 października 2017, grupa Plateran wróciła z 6-dniowej wycieczki objazdowej po Rumunii.
W drodze do krainy legendarnego Drakuli, Plateranie po raz kolejny zwiedzili, wpisane na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO, Cmentarz Łyczakowski i Stare Miasto we Lwowie. Następnie mieli przyjemność przejść się po Suczawie, czyli stolicy rumuńskiej części Bukowiny oraz malowniczo położonym Braszowie, którego żelaznym punktem jest Czarny Kościół. W dalszej kolejności było im dane zobaczyć trzy, niezwykłe zamki: średniowieczny w Branie, powszechnie znany jako zamek Drakuli o niesamowitym klimacie, dobrze zachowane ruiny tzw. zamku chłopskiego w Rasnovie oraz Peles, który stanowił letnią rezydencję rumuńskich królów.
Ostatni dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Budapesztu. Niezaprzeczalnie to właśnie stolica Węgier wzbudziła największy zachwyt. Padło wiele deklaracji powrotu w to miejsce na własną rękę.