Profil biologiczno-chem.

 

 

 

Profil matematyczny

Profil prawno-politologiczny

Profil językowy

Profil medialny

Profil dwujęzyczny

 

W środę, 14 marca, w wypełnionej po brzegi uczniami, ich rodzicami i absolwentami naszego Liceum platerańskiej auli, miała miejsce premiera napisanej i wyreżyserowanej przez Oliwię Ubik – uczennicę klasy medialnej (2a) – sztuka zatytułowana „Plateranka pani Siwikowej”.

Oparty głównie na literackiej fikcji dramat opowiada o  rozwijającej się w Pensji Józefy Siwikowej, założycielki II LO w Sosnowcu, fascynacji uczennic romantyczną legendą Emilii Plater. Postaci, która w 1918 roku została patronką drużyny harcerskiej działającej w placówce Siwikowej.

Po latach Iza Wasilewska-Gadomska, absolwentka Pensji Siwikowej z 1917 roku, wspominała:

„Harcerstwo właśnie zostawiło naszej szkole trwałą pamiątkę w postaci patronki. Bo drużyna była imienia Emilii Plater. Jakiegoż imienia mogła być, gdy czasy ukształtowały nas na amazonki i jedynie dziewica bohater zadawalała nasze wymagania. (…) Szumiało w nas młode wino wolności, czułyśmy ją tuż, tuż”.

W 1921 roku, już w wolnej Polsce, Emilia Plater została patronką całej szkoły kierowanej przez Józefę Siwikową.

Po spektaklu młodzi artyści otrzymali od publiczności gromkie brawa. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z premiery „Plateranki pani Siwikowej”.