Profil medialny jest odpowiedzią dla osób, które nie tyko wiążą swoją przyszłość ze środkami masowego przekazu, ale również chcą ćwiczyć swoje zdolności retoryczne oraz poznać tajniki interpretacji teksów kultury, a co za tym idzie, poznawać język komunikatów niewerbalnych i ich wpływ na odbiorców. Osoby wybierające profil medialny zostaną zaznajomione z technikami dziennikarskimi podczas zajęć. Tworząc etiudy filmowe z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu oraz programów cyfrowych, poznają język filmu oraz sposoby oddziaływania mediów cyfrowych na odbiorców (w szczególności zagadnienia postprawdy). Warsztaty realizowane będą zarówno z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu oraz programów cyfrowych w szkolnym studiu medialnym, jak i w ramach ćwiczeń ze specjalistami, a w szczególności podczas spotkań z dziennikarzami TVP3 oraz edukatorami pierwszej w Polsce organizacji fact-checkingowej "Demagog".
Profil medialny kierowany jest do młodzieży o zainteresowaniach humanistycznych.
W programie tego rozszerzenia oferujemy m. in.:
- ► warsztaty dziennikarskie,
- ► zajęcia z emisji głosu,
- ► wycieczki do redakcji prasowej, rozgłośni radiowej, stacji telewizyjnej,
- ► udział w wykładach uniwersyteckich oraz spotkaniach z pracownikami mediów w naszym Liceum,
- ► zajęcia teatralne,
- ► sztukę filmową – przedmiot wprowadzający podstawową wiedzę z historii i teorii filmu,
- ► możliwość udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych,
- ► możliwość współpracy z gazetką szkolną,
- ► możliwość realizacji projektów edukacyjno-artystycznych.
Co słychać w klasach o profilu medialnym?
Kliknij zdjęcie i zobacz galerię

17 grudnia 2019 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy naszą szkołą a TVP3. Uczniowie naszych klas medialnych będą poznawali tajniki dziennikarstwa przy wsparciu profesjonalnych dziennikarzy! Dla uczniów zostaną przygotowane warsztaty, spotkania z dziennikarzami oraz z kierownikami produkcji. Dzięki doświadczeniu zdobytemu już w liceum, po studiach będą mogli starać się o pracę w mediach. Szczegóły i reportaż TUTAJ.
Uczniowie i uczennice klas medialnych uczą się różnych sposobów wykorzystania nowoczesnych technologii, zarówno biorąc udział w warsztatach tematycznych (Demagog), jak i podczas spotkań z ekspertami (wykłady na WRiTV UŚ, udział w nietypowych eventach artystycznych).
Warsztaty Akademii Fact-Checkingu z trenerem Stowarzyszenia Demagog na temat źródeł powstawania fake-newsów oraz metod sprawdzania wiarygodności informacji w internecie. ZOBACZ SZCZEGÓŁY
Oraz TUTAJ relacja z warsztatów i oprowadzaniu kuratorskim - wystawa czasowa "Wszystko widzę, nic nie słyszę".

- organizują turnieje nagrywane na żywo podczas imprez szkolnych (ZOBACZ RELACJĘ)
- biorą udział w e-larpach medialnych (ZOBACZ WIĘCEJ)
- przygotowują obsługę medialną imprez międzynarodowych w tym spotkania z partnerami projektu Erasmus+ (ZOBACZ SZCZEGÓŁY)
- biorą udział w debatach publicznych, obserwują pracę reporterów (ZOBACZ)





Kacper Waksmański - jeden z 10 finalistów ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego zorganizowanego przez Akademię Retoryki pod patronatem MEN. W kwietniu 2018 r. Kacper w wielkim finale w Warszawie zmierzy się z najlepszymi młodymi mówcami w Polsce.

Marta Muszyńska - uczennica klasy maturalnej o profilu medialnym, która zakwalifikowała się do etapu centralnego ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach. W marcu 2018 r. Marta weźmie udział w finale OWoM, który odbędzie się w Warszawie.
- spotkaniu z Markiem Durmałą - dziennikarzem TVP Info i prezenterem TVP Katowice,





