Zwiedzamy Amerykę
Nasza klasa językowa, 1a(g), miała dzisiaj niecodzienną szansę ‘zwiedzenia’ Stanów Zjednoczonych Ameryki w towarzystwie i pod przewodnictwem miłośnika amerykańskiego sportu i kilkukrotnego uczestnika programu Work&Travel, Pana Adama Sikory, który specjalnie na tę okazję przygotował niezwykle interesującą prezentację i przyjechał na spotkanie z nami do Biblioteki American Corner w Katowicach.
Podróżowaliśmy do takich miejsc jak Chicago, Nowy York, Los Angeles, San Francisco, Miami, czy Honolulu na Hawajach. Pan Adam opowiedział nam też o wielu parkach narodowych i innych miejscach, w których piękno natury gra pierwsze skrzypce. W tym między innymi o przepięknym Yosemite National Park, czy należącym do Indian Antelope Canyon.
Pod koniec zobaczyliśmy też zdjęcia ze szkół średnich, college’ów i uniwersytetów, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. A przy tej okazji prowadzący wymienił również programy stypendialne dla uczniów szkół średnich oraz studentów, z których warto skorzystać. 
Po prezentacji, Pan Adam dłuższą chwilę rozmawiał jeszcze z naszymi uczniami i odpowiadał na wszystkie nurtujące ich pytania, co było bardzo miłym akcentem kończącym naszą wizytę na Uniwersytecie Śląskim. 
 
  

 

  

 
 
Multikultura
Warsztaty wprowadzające do tematu tolerancji i szoku kulturowego rozpoczęły się od filmowej prezentacji naszego kraju i jego najpiękniejszych krajobrazów, następnie przedstawiliśmy gościom podstawowe informacje na temat najważniejszych miast Polski oraz przybliżyliśmy sylwetki kilku wybitnych Polaków. W części interaktywnej dotyczącej tolerancji, tematów tabu i sposobów radzenia sobie z szokiem kulturowym, wszyscy chętnie włączyli się do dyskusji i dzielili swoimi opiniami oraz doświadczeniami życiowymi, a na koniec w międzynarodowych grupach stworzyli ciekawe plakaty opisane wszystkimi językami naszego projektu.
 
     
 
                   
 
     
 
 
 
Warsztaty na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
W dniu 26 lutego 2020 r. uczniowie  klas pierwszych: matematyczno-informatycznej i językowej, realizujący rozszerzenie z geografii, uczestniczyli w warsztatach. Warsztaty odbywały się na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie rozpoczęli od zajęć dotyczących  GIS- u, czyli Systemu Informacji Geograficznej. System informacyjny służy do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Uczniowie zobaczyli, jak olbrzymie możliwości stwarza współcześnie GIS. Powstanie GIS jest wynikiem połączenia prac prowadzonych w obrębie: geografii, kartografii, geodezji, informatyki i elektroniki, a  systemy GIS znajdują praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach życia.
Drugie warsztaty dotyczyły badania i prognozowania pogody. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak odbywa się to współcześnie, z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Sprawdzili, jak na podstawie  satelitarnych pomiarów składników pogody powstają mapy synoptyczne. Na zakończenie uczestnicy warsztatów mogli podziwiać panoramę Sosnowca z dachu budynku WNoZ. 
 
 
 
 
 

 

Klasa językowa na wydziale filologicznym UŚ
5 grudnia 2019r. uczniowie grupy językowej klasy 2a uczestniczyli w wykładzie dla studentów I roku wydziału filologicznego UŚ. Wykład poprowadził dr hab. Rafał Borysławski. Zajęcia poświęcone były historii Wielkiej Brytanii a w szczególności rządom Karola I Stuarta, brytyjskiego władcy, który został obalony i ścięty.  Podczas wykładu poznaliśmy wiele ciekawych faktów o wystawnym życiu tego katolickiego monarchy, jego konflikcie z Parlamentem, wojnie domowej, tragicznej śmierci i rządach jego oponenta Oliviera Cromwella. Wykład prowadzony był w języku angielskim.
 
  

 

 

 
Słów kilka na temat kultury amerykańskiej
Dnia 4 grudnia 2019r. klasa 1ap wybrała się na wycieczkę do American Corner w Katowicach. Czekała tam na nich Pani Elizabeth Blumenthal, zastępca attaché ds. kultury , która opowiedziała im o zwyczajach i kulturze Stanów Zjednoczonych. Całe spotkanie utrzymane było w bardzo sympatycznej atmosferze, często przerywane anegdotkami z życia Amerykanki. Na koniec każdy mógł zadać swoje pytania, a Elizabeth chętnie na nie odpowiadała, czasem mówiąc po Polsku. Uczniowie mieli także okazję usłyszeć o kilku ciekawych projektach wymian do USA. Każdy ma nadzieję, że jeszcze nie raz odbędzie się taka wycieczka.
 
                 
 
  
 
  
 
 
American Corner
21 listopada 2019r. uczniowie grupy językowej klasy II A odbyli kolejną wizytę w katowickim Centrum Informacji i Kultury Amerykańskiej zwanym American Corner. Tym razem tematem warsztatów były dwa skrajnie różne stany - liberalna Kalifornia i konserwatywny Texas. Podczas zajęć  prześledzimy burzliwą historię obydwu stanów, przyjrzeliśmy się tradycjom i zwyczajom ich mieszkańców oraz odbyliśmy wirtualną podróż po San Francisco. Każdy uczestnik zajęć zna już postać Stephena F. Austina i wie gdzie znajduje się słynny Golden Gate Bridge . Zajęcia poprzedzone były krótką prelekcją na temat możliwości podjęcia studiów na amerykańskich uczelniach.
 
  
 
 
Sukcesy w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach językowych.

 
Gościnnie - zajęcia konwersacji z native speakerami.

 
Warsztaty z pracownikami UŚ - wydział filologiczny - język macedoński.

 

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Londynie dla gimnazjalistów - współpraca z Prywatną Szkołą Języka Angielskiego 'Eurolingua" z Sosnowca.

 

Warsztaty edukacyjne z ekspertem British Council - certyfikaty językowe Cambridge English.

 
Zajęcia kulturowo-językowe na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - Biblioteka Amerykańska (American Corner)

 

LONDYŃSKI BULWAR WIEDZY

Dnia 22.03.2019r. w naszej szkole odbyła się III edycja konkursu wiedzy o Londynie zorganizowanego we współpracy ze szkołą języka angielskiego EuroLingua pod okiem Pani Agnieszki Głowackiej. W starciach o tytuł Londyńskich Mistrzów walczyło 10 drużyn po dwie osoby w każdej.

Więcej…

Klasy językowe w American Corner

17 kwietnia uczniowie klasy językowej II E odbyli kolejną wizytę w American Corner w Katowicach. Zajęcia poświęcone były odległym od siebie o tysiące kilometrów  stanom Texas i Alaska. Podczas warsztatów mieliśmy okazję prześledzić burzliwą historię obydwu stanów, przyjrzeć się tradycjom i zwyczajom ich mieszkańców oraz odbyć wirtualną podróż po najpiękniejszych rejonach The Lone Star State i The Last Frontier.

Więcej…

HISPANOFONIA

W czwartek 12 kwietnia uczniowie klasy 1D uczestniczyli w Hispanofonii, wydarzeniu promującym język hiszpański w naszym regionie. Organizatorem imprezy był Zakład Badań Iberyjskich i Latynoamerykańskich Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej…

Drugie miejsce w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu "Turbolandeskunde"

13 kwietnia 2018 drużyna złożona z uczniów klasy 2A naszego liceum, w składzie Daniel Czernielewski, Patryk Gałecki oraz Łukasz Pietrzyk, pod opieką mgr Moniki Sośnicy zajęła drugie miejsce w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”.

Więcej…

Frankofonia

Uczniowie klas: 1B, 1C, 2C, 3B, 3C i 3D wzięli udział w Dniach Frankofonii połączonych z uroczystościami 45-lecia Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

Więcej…