BIEG NIEPODLEGŁOŚCI -  11 LISTOPADA
Trzy lata temu Dyrektor Naszego Liceum mgr Justyna Tulicka wprowadził na stałe do kalendarza uroczystości szkolnych udział w Warszawskim „Biegu Niepodległości”. Idea upamiętnienia tego wydarzenia sprzed ponad 100 lat powinna być ciągle żywa i aktualna wśród młodego pokolenia Narodowe Święto Niepodległości to dla większości Polaków  najważniejsze święto państwowe.  W 1918 roku, po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
 
2019  - 101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Uczniowie II LO po raz kolejny upamietniają w Warszawie rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodleglości. Uczestnicy wyjazdu brali udział w Pikniku Historycznym na Placu Zamkowym, zdobywając główną nagrodę w grze historycznej.
 
Zobacz zdjęcia
 
 
 
Wieczorny spacer po stolicy - zaprawa przed Biegiem Niepodległości.
Zobacz zdjęcia
 
2018 - 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 
Podczas rocznicy 100 lecia Odzyskania Niepodległości uczniowie uczestniczyli w dwudniowych uroczystościach organizowanych w Warszawie. Kulminacyjnym momentem był oczywiście Bieg  w którym udział wzięło ponad 18 tysięcy uczestników. Oprócz w/w wydarzenia uczniowie LO im. Emilii Plater uczestniczyli  w koncercie niepodległościowym na Stadionie Narodowym PGE, a także licznych pokazach o charakterze patriotycznym.
 
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, podziwianie inscenizacji przygotowanej przez grupy rekonstrukcyjne, nucenie melodii wygrywanych przez orkiestrę dętą, spacer do Grobu Nieznanego Żołnierza - a wszystko to wśród setek uśmiechniętych ludzi mijanych na zatłoczonych ulicach Warszawy - tak rozpoczęliśmy naszą wielką, dwudniową lekcję nowoczesnego patriotyzmu.

 

Zobacz zdjęcia

 

Bycie patriotą, to nie tylko wiedza historyczna, o czym przekonali się nasi uczniowie. Radość z poczucia przynależności do wspólnoty, budowana poprzez rozpoznawanie postaci na pomnikach, empatia wobec innych, starszej osoby z trudem poruszającej się chodnikiem, a także rozumienie symboliki i znaków, szczególnego kodu znanego tylko danej społeczności – to niezmiennie wyznaczniki naszej kultury i tożsamości.

Zwiedzając wystawę "Krzycząc Polska" w Muzeum Narodowym uczniowie przekonali się, jak silnie daną chwilę w dziejach może oddać barwa i symbol. Podczas lekcji muzealnej uświadomili sobie, jak ważne jest pilne studiowanie elementów umieszczonych przez artystę na obrazie.

Nasza historia zapisana jest również w piosenkach, które usłyszeliśmy podczas koncertu "Dla Niepodległej" Nie zabrakło wzruszeń i symbolicznych gestów. 40 tysięcy osób zgromadzonych na Stadionie narodowym spontanicznie uczciło pamięć bohaterów poprzez wstanie z miejsc, a na zakończenie koncertu wspólnie odśpiewało hymn państwowy a capella.

Drugiego dnia pobytu w Warszawie jako jedyna szkolna grupa zorganizowana uczestniczyliśmy w 30. Biegu Niepodległości. Trudno wyrazić słowami radość 18 085 uczestników biegu, którzy najpierw wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a następnie na miarę swoich sił i możliwości zmierzyli się z 10 kilometrowym dystansem. Żadna teoretyczna lekcja, żadna definicja w encyklopedii nie wyjaśni uczniom lepiej, że wysiłek każdego liczy się jako wspólne dobro, każdy jest potrzebny we wspólnym biegu i że dla każdego znajdzie się w nim miejsce. Doświadczeniu temu towarzyszyły emocje, oznaki sympatii, ze strony innych zawodników, ich serdeczność, gesty przyjaźni, pomocy. Okazało się, że medialne obrazy tego typu imprez nie przekazują w pełni prawdy o nich. Trzeba być w muzeum, by zrozumieć ulotną myśl malarza. Trzeba stanąć pod pomnikiem, by pojąć, jak ważną ktoś był osobą, że zadecydowano o utrwaleniu jego wizerunku dla potomnych. Czasem trzeba jeszcze raz zaśpiewać znaną piosenkę, by zobaczyć jej słowa w innym świetle. Z pewnością należy pielęgnować radosny sposób świętowania Dnia Niepodległości. Setna rocznica to dobra okazja, by kraj, w którym żyjemy od pokoleń, był krajem, w którym każdy jest ważny - jak we wspólnym biegu.

 
 
 
BIEG TROPEM WILCZYM – 1 MARCA
Plateranie oddając hołd Żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP od trzech lat wraz z nauczycielami uczestniczą  w biegu „Tropem Wilczym”, które odbywa się corocznie dnia 1 marca. Przed biegiem w szkole nauczyciele historii przeprowadzają wykłady i warsztaty dotyczące tematyki żołnierzy wyklętych, co ma na celu zakrzewienie w „naszej” młodzieży ducha patriotyzmu i pamięci o niezłomnych bohaterach tamtych czasów. 
 
2020 - VIII BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W niedzielę 1 marca Plateranie wzięli udział w biegu na dystansie 1963 metrów, który nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. 
Udział w biegu jest świadomą postawą patriotyczną współczesnego pokolenia Polaków.
 
Zobacz zdjęcia