W sobotę 8 kwietnia gościliśmy w murach naszego Liceum uczniów klas III gimnazjów, którzy rywalizowali w XIII edycji „Emiliady”. W naszym przyrodniczym konkursie obejmującym wiedzę z biologii, chemii i fizyki wystartowało ponad 50 uczestników.

„Emiliada” pozwala uczestnikom rywalizować indywidualnie i drużynowo. W pierwszej części każdy uczestnik pracuje samodzielnie – rozwiązując zadania z biologii, chemii i fizyki, zdobywając punkty dla siebie i drużyny.

W XIII edycji dwóch uczniów ukończyło rywalizację w części teoretycznej z jednakowym, najwyższym wynikiem. Przyznaliśmy więc równorzędne nagrody za „najlepszy indywidualny wynik w części teoretycznej”, a ich laureaci to: Mikołaj Majchrowski – z Katolickiego Niepublicznego Gimnazjum nr 5 w Sosnowcu i Michał Stefanik  – z Gimnazjum nr 25 w Sosnowcu.

Ponieważ biologia, chemia i fizyka to przedmioty nierozerwalnie związane z eksperymentem druga część konkursu to drużynowa rywalizacja sześciu najlepszych zespołów wyłonionych w części teoretycznej. Nasi goście wykonywali doświadczenia, w trakcie których mieli okazję zapoznać się ze świetnie wyposażonymi laboratoriami II LO im. E. Plater w Sosnowcu.

Laureaci otrzymali cenne nagrody i ogromną satysfakcję ze zwycięstwa w interdyscyplinarnym konkursie, wymagającym wiedzy i umiejętności działania zespołowego.

Nie bez znaczenia dla uczniów III klas gimnazjum jest też fakt, że Emiliada jest konkursem dającym prawo do uzyskania dodatkowych punktów przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Do XIII edycji „Emiliady”  akces zgłosiło 18 drużyn, a miejsca na podium zajęli:

I miejsce – Gimnazjum nr 25 w Sosnowcu w składzie: Martyna Borak, Michał Stefanik, Jakub Szkutnik

II miejsce – Katolickie Niepubliczne Gimnazjum nr 5 w Sosnowcu w składzie: Mikołaj Majchrowski, Oliwia Mróz, Weronika Zając

III miejsce – Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu w składzie: Piotr Koźmiński, Natalia Sychla, Wojciech Żmuda

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział i przygotowanie do konkursu. Nauczycielom i uczniom II LO im. E. Plater, którzy pomagali w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy w przyszłym roku na XIV edycję „Emiliady”.

B. Kantor, T. Wieczorek, C. Wodzicki